Anasayfa » Tüm Yazılar » Devlet Adamları » Ahmet Davutoğlu

Ahmet Davutoğlu

Sosyal paylaşımlar ve beğeniler:
BİYOGRAFİ (Ahmet Davutoğlu)

TC Başbakanlık LogoProf. Dr. Ahmet Davutoğlu, 26 Şubat 1959’da Konya’da doğdu.

1983 yılında Boğaziçi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, ve Siyaset Bilimi ve Ekonomi bölümlerinden çift anadal yaparak mezun oldu.

Boğaziçi Üniversitesi Kamu Yönetimi Bölümü‘nde Yüksek Lisans, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü‘nde Doktora yaptı.

1990 yılında, Malezya Uluslararası İslam Üniversitesi’nde yardımcı doçent unvanı ile çalışmaya başladı. Üniversitenin Siyaset Bilimi Bölümü‘nü kurdu ve 1993 yılına kadar bu bölümün başkanlığını yürüttü.

1993 yılında doçentlik unvanını, 1999 yılında profesörlük unvanını aldı. 1995-2002 yılları arasında İstanbul’da farklı üniversitelerde ders verdi ve yönetici kadrolarında görev aldı.

Dış politika konusunda Türkçe ve İngilizce kaleme aldığı çok sayıda eseri bulunmaktadır. Ayrıca eserleri Arapça, Arnavutça, Farsça, İtalyanca, Japonca, Portekizce, Rusça ve Yunanca başta olmak üzere çeşitli dillere tercüme edildi.

Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu Foreign Policy Dergisi’nin 2010, 2011 ve 2012 yıllarında “İlk 100 Küresel Düşünür” listesinde yer aldı.

2012 yılında Time Dergisi’nin seçtiği “En Etkili 100 Kişi” arasında ismi yer aldı.

Woodrow Wilson Kamu Hizmeti Ödülü (2010), AMSS UK Building Bridges Ödülü (2010), Uluslararası Hümanistler Ligi 21. Yüzyılın Lideri Ödülü (2012) ve Makedonya Dostluk Ödülü (2012) gibi ödüller başta olmak üzere bir çok ödül aldı.

Sayın Ahmet Davutoğlu, 2002 yılının Kasım ayında Başbakan Dışişleri Başdanışmanlığı görevine atandı ve 2009 yılının Mayıs ayına kadar Başbakan Başdanışmanlığı görevini sürdürdü. Görev süresi boyunca dış politikanın oluşturulması ve uygulanmasında etkin bir rol oynadı.

Ortadoğu ve Balkanlardaki sorunların çözülmesi amacıyla yürütülen barışı inşa ve ara buluculuk çabalarında Dışişleri Bakanı ve Dış Politika Danışmanı olarak aktif bir rol oynadı.

2014 yılının Ağustos ayında 62. Hükümetin Başbakanı oldu. (Başbakanlık).

Sayın Ahmet Davutoğlu, 2015 yılının ortalarında, yapılan seçim sonucunda en çok oyu almasına rağmen tek başına iktidar olamayan AK Parti‘nin başkanı olarak geçici 63. Hükümetin Başbakanlığı görevini yaptı. 1 Kasım 2015 tarihindeki erken seçim ile de tek başına iktidar olarak, 64. Hükümetin Başbakanı olarak görevine devam etmektedir.

Evli ve dört çocuk babası olan Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu; İngilizce, Almanca ve Arapça bilmektedir

Bağlı Kurum ve Kuruluşlar
  • Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreterliği
  • Milli İstihbarat Teşkilatı Müsteşarlığı
  • Diyanet İşleri Başkanlığı
  • Toplu Konut İdaresi Başkanlığı
Sosyal paylaşımlar ve beğeniler:

Yılmaz

Yardım etmeyi seven biri olarak en iyi bildiğim konulardan biri için kılavuzluk yapmak istedim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Bağlantıda kalmak ister misiniz?

error: İçerik korumalıdır. Konuyla ilgili iletişim kurmak için sağ üstteki İLETİŞİM bağlantısından bize ulaşabilirsiniz.