Anasayfa » Tüm Yazılar » Devlet Adamları » Berat Albayrak

Berat Albayrak

Sosyal paylaşımlar ve beğeniler:
BİYOGRAFİ (Berat Albayrak)

Berat Albayrak, 1978 İstanbul doğumludur. Babasının adı Sadık’tır. Aslen Yenice (Of/TRABZON) köyündendir.

T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Logoİstanbul Üniversitesi İngilizce İşletme Bölümü’nden mezun olduktan sonra profesyonel yaşamına 1996 yılında başlamıştır. Çalıştığı şirketlerde yurtiçi ve yurtdışı birçok üst düzey pozisyonda bulunan Berat Albayrak, Türkiye ekonomisinin zorlu bir sınavdan geçtiği 2001 krizinde şirketinin finansman ve likidite yapısını başarıyla yönetmiştir.

2007 yılında yaklaşık 1 milyar dolar talep ile 200 milyon dolarlık Türkiye’deki ilk holding Euro Bond ihraç sürecini yönetmiş, 2008 yılında FAVÖK değerinin 34 katı satış bedeli ile Türkiye’deki en yüksek yurtdışı şirket satışını gerçekleştirmiş, 2007-2008 yıllarında Türkiye’ye yaklaşık 1 milyar dolar tutarında doğrudan yabancı yatırım sağlanmasına katkıda bulunmuştur.

2013 yılı sonunda özel sektörden ayrılan Berat Albayrak, Sabah Gazetesi’nde yazar olarak görev almakta, aynı zamanda Marmara Üniversitesi’nde Bankacılık ve Finansman alanında ders vermekte, birçok sivil toplum kuruluşunda çeşitli görevler üstlenmektedir. New York Pace Üniversitesi, Lubin School of Business’ta yüksek lisans eğitimi alan Berat Albayrak, Finans ve Bankacılık alanındaki doktorasını “Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının Finansmanı” üzerine hazırladığı tezle tamamlamıştır.

25. ve 26. Dönem İstanbul Milletvekili ve 12 Eylül 2015 tarihinde yapılan AK Parti 5. Olağan Genel Kurulu‘nda MKYK üyesi seçildi. 64. Hükümette Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı görevini sürdürmektedir.

İyi derecede İngilizce bilen Berat Albayrak, evli ve 3 çocuk babasıdır.

Sosyal paylaşımlar ve beğeniler:

Yılmaz

Yardım etmeyi seven biri olarak en iyi bildiğim konulardan biri için kılavuzluk yapmak istedim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Bağlantıda kalmak ister misiniz?

error: İçerik korumalıdır. Konuyla ilgili iletişim kurmak için sağ üstteki İLETİŞİM bağlantısından bize ulaşabilirsiniz.