Anasayfa » Tüm Yazılar » Devlet Adamları » Binali Yıldırım

Binali Yıldırım

Sosyal paylaşımlar ve beğeniler:
BİYOGRAFİ (Binali Yıldırım)

T.C. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı LogoBinali Yıldırım, 20 Aralık 1955 tarihinde Erzincan Refahiye’de dünyaya geldi. Baba adı Dursun, anne adı Bahar’dır. İstanbul Teknik Üniversitesi Gemi İnşa ve Deniz Bilimleri Fakültesi’nden mezun oldu ve aynı bölümde yüksek lisans yaptı. İstanbul Teknik Üniversitesi Gemi İnşa ve Deniz Bilimleri Fakültesi’nde asistan ve araştırma görevlisi olarak çalıştı.

19781993 yılları arasında Türkiye Gemi Sanayi Genel Müdürlüğü ve Camialtı Tersanesi’nde çeşitli kademelerde yöneticilik yaptı.

19901991 yılları arasında İsveç’te bulunan Uluslararası Denizcilik Örgütü’ne (IMO) ait Dünya Denizcilik Üniversitesi‘nde (WMU) Denizde Can ve Mal Güvenliği Yönetimi konusunda ihtisas eğitimi alan Binali Yıldırım, bu eğitim sırasında toplam altı ay İskandinavya ülkeleri ve Avrupa’da çeşitli ülke limanlarında Denizcilik İdaresi Uzmanları ile birlikte kontrollerde bulundu.

19942000 yılları arasında İstanbul Büyükşehir Belediyesi İstanbul Deniz Otobüsleri İşletmeleri’nde (İDO) Genel Müdürlük görevi yaptı. Bu görevi sırasında İstanbul’da toplu taşımacılığın denize kaydırılması yönünde önemli projelere imza attı. Başta İstanbul – Yalova ve Bandırma hatlarının açılarak, Adnan Menderes ve Turgut Özal hızlı feribotlarının sefere konulması olmak üzere İstanbul’a kazandırılan toplam 29 iskele/terminal, 22 deniz otobüsü ve 4 feribotla İDO’yu alanında dünyanın en büyük şirketleri arasına soktu.

Binali Yıldırım, 1999 yılında, deniz toplu taşımacılığı ve turizme katkılarından dolayı uluslararası “Skal Kulübü” tarafından verilen kalite ödülüne layık görüldü.

3 Kasım 2002 genel seçiminde AK Parti İstanbul Milletvekili olarak parlamentoya girerek, 58. ve 59. AK Parti hükümetlerinde Ulaştırma Bakanı olarak görev aldı.

22 Temmuz 2007 genel seçiminde AK Parti Erzincan milletvekili seçildi ve 60. AK Parti hükümetinde Ulaştırma Bakanı olarak kabinedeki görevine devam etti.

12 Haziran 2011 genel seçiminde AK Parti İzmir milletvekili seçildi ve 61. AK Parti hükümetinde Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı olarak kabinedeki görevine devam etti.

Sayın Binali Yıldırım, öncüllerinden farklı olarak, 11 yıl üst üste görev olarak Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin en uzun süreli görev yapan Ulaştırma Bakanı oldu.

30 Mart 2014 yerel seçimlerinde İzmir Büyüksehir Belediye Başkan adayı oldu.

1 Kasım 2015 genel seçiminde yeniden Ak Parti İzmir Milletvekili seçilerek 64. Hükümette Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı oldu.

Bakanlık görevleri sırasında gerçekleştirdiği önemli projelerden bazıları şunlardır:

 • 2003 – 2013 yılları arasında 17.500 km bölünmüş yol inşaatı,
 • 2002 yılında 26 adet olan aktif havalimanı sayısının 55’e çıkarılması,
 • Ankara – Eskişehir, Ankara – Konya, Ankara – İstanbul Yüksek Hızlı Tren (YHT) projeleri,
 • Marmaray projesi ile İstanbul’un Asya ve Avrupa yakalarının denizaltından demiryolu ile birbirine bağlanması,
 • İstanbul’un iki yakasını denizin altından birbine bağlayacak olan Avrasya Tüneli,
 • 3. Boğaz Köprüsü (Yavuz Sultan Selim Köprüsü),
 • İstanbul – İzmir Otoyolu ve dünyanın en uzun asma köprülerinden biri olan İzmit Körfez Geçişi Köprüsü,
 • 1213 km Yüksek Hızlı Tren (YHT) demiryolu hattı inşaası, 9350 km konvansiyonel demiryolu hattının yenilenmesi,
 • Avrupa’nın en büyük konteyner limanlarından biri olan Çandarlı Limanı,
 • Dünya’nın en büyük havalimanlarından biri olacak olan İstanbul 3. Havalimanı,
 • Dünyada %5 büyüyen havacılık sektöründe Türkiye’de %15 lik büyüme.

Ayrıca Avrupa ve Asya kıtaları arasında uluslararası ulaşım için hizmet verecek çok önemli projelerden biri olan Bakü – Tiflis – Kars Demiryolu ve Karadeniz Sahil Yolu projeleri de görevi sırasında gerçekleştirildi.

Bakanlıkları esnasında, Bilgi Toplumu vizyonu ile Bilgi Teknolojileri ve İletişim alanında uyguladığı politikalar ve projeler sayesinde ülkemizde aşağıdaki gelişmeler kaydedilmiştir:

 • 2002 yılında,
  • 23 milyon olan mobil telefon abone sayısı 72 milyona,
  • 3 bin olan geniş bant abone sayısı 41 Milyona,
  • Aylık 126 dakika olan telefon görüşme süresi 370 dakikaya,
  • Aylık 7 adet olan kısa mesaj gönderme adedi aylık 218 mesaja
 • 2003 yılında,
  • 97 olan yetkili telekom operatörü sayısı 1100 adede,
  • 900 milyon TL olan e-Ticaret hacmi 21 kat büyüyerek 18.9 Milyar TL’ye çıkmıştır.

Uluslararası arenada Ulaştırma ve Haberleşme alanında çok sayıda görüşmede Türk heyetlerinin yöneticiliğini yaptı.

Sayın Binali Yıldırım‘a; 20 Temmuz 2006 tarihinde Girne Amerikan Üniversitesi19 Haziran 2009 tarihinde Samsun 19 Mayıs Üniversitesi,  7 Mayıs 2010 tarihinde Cumhuriyet Üniversitesi, 29 Eylül 2010 tarihinde Yozgat Bozok Üniversitesi, 28 Şubat 2011 tarihinde Anadolu Üniversitesi, 12 Eylül 2011 tarihinde Erzincan Üniversitesi, 20 Eylül 2011 tarihinde Kırklareli Üniversitesi, 23 Aralık 2011 tarihinde Almanya Berlin Teknik Üniversitesi, 6 Haziran 2012 tarihinde Pamukkale Üniversitesi, 2 Aralık 2012 tarihinde Dünya Denizcilik Üniversitesi, 22 Mart 2013 tarihinde de Okan Üniversitesi tarafından Fahri Doktora ünvanı verilmiştir.

Halen İsveç Malmö’de bulunan Dünya Denizcilik Üniversitesi (WMU) Yönetim Kurulu Üyeliği görevini sürdürmektedir. Ayrıca çeşitli sivil toplum kuruluşlarının başkanlığını da yürütmektedir.

Evli ve 3 çocuk babası olan Binali Yıldırım, İngilizce ve Fransızca bilmektedir.

Sosyal paylaşımlar ve beğeniler:

Yılmaz

Yardım etmeyi seven biri olarak en iyi bildiğim konulardan biri için kılavuzluk yapmak istedim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Bağlantıda kalmak ister misiniz?

error: İçerik korumalıdır. Konuyla ilgili iletişim kurmak için sağ üstteki İLETİŞİM bağlantısından bize ulaşabilirsiniz.