Anasayfa » Tüm Yazılar » Devlet Adamları » Efkan Ala

Efkan Ala

Sosyal paylaşımlar ve beğeniler:
BİYOGRAFİ (Efkan Ala)

T.C. İçişleri Bakanlığı LogoEfkan Ala, 1965 yılında Erzurum’un Oltu ilçesinde doğmuştur. Babası Temel, annesi Gönül Ala’dır.

İlköğrenimini Oltu İlçesine bağlı Çanakpınar Köyü‘nde, ortaokul ve lise öğrenimini Erzurum İmam Hatip Lisesi‘nde tamamladı. 1983 yılında İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü‘nde lisans eğitimine başladı ve buradan 1987 yılında mezun oldu. Karadeniz Teknik Üniversitesi‘nde İktisat alanında yüksek lisans yaptı.

1988 yılında Sakarya Valiliği‘nde kaymakam adayı olarak göreve başladı. Bolu’nun Gölyaka ve Isparta’nın Sütçüler İlçelerinde Kaymakam Vekilliği görevlerinde bulunduktan sonra, yurtdışı stajı kapsamında bir yıl İngiltere’de eğitim gördü.

1991 yılında Trabzon’un Dernekpazarı İlçesi’ne Kaymakam olarak atandı. Daha sonra, ikişer yıl süre ile Ordu’nun Kabataş İlçesi Kaymakamlığı ve Tunceli Vali Yardımcılığı görevlerini yürüttü.

1999 yılında İçişleri Bakanlığı Eğitim Dairesi Başkanlığı Şube Müdürü olarak atandı ve sonrasında İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğü Daire Başkanı olarak görev yaptı.

2001-2003 yılları arasında Turizm Bakanlığı‘nda Turizm Eğitimi Genel Müdürlüğü ve Bakan Müşavirliği görevlerinde bulundu.

30 Ocak 2003 tarihinde Batman Valisi olarak atandı. 14 Eylül 2004 tarihinde Diyarbakır Valisi olarak atandı.

8 Eylül 2007 – 25 Aralık 2013 tarihleri arasında atandığı Başbakanlık Müsteşarlığı görevini yerine getirdi.

26 Aralık 2013 tarihinde 61. Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’nde İçişleri Bakanı olarak bu görevi 07 Mart 2015 tarihine dek sürdürmüştür.

7 Haziran 2015 Milletvekili Genel Seçimleri‘nde Erzurum’dan, 1 Kasım 2015 Milletvekili Genel Seçimleri‘nde ise Bursa’dan milletvekili seçilmiştir.

24 Kasım 2015 tarihinde 64. Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti‘nde tekrardan İçişleri Bakanı olarak atandı.

Evli ve iki çocuk babası olan Efkan ALA, iyi derecede İngilizce bilmektedir.

 

Sosyal paylaşımlar ve beğeniler:

Yılmaz

Yardım etmeyi seven biri olarak en iyi bildiğim konulardan biri için kılavuzluk yapmak istedim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Bağlantıda kalmak ister misiniz?

error: İçerik korumalıdır. Konuyla ilgili iletişim kurmak için sağ üstteki İLETİŞİM bağlantısından bize ulaşabilirsiniz.