Anasayfa » Tüm Yazılar » Devlet Adamları » Lütfi Elvan

Lütfi Elvan

Sosyal paylaşımlar ve beğeniler:
BİYOGRAFİ (Lütfi Elvan)TC Başbakanlık Logo

Lütfi Elvan, 1962 yılında Karaman’da doğdu. Evli ve iki çocuk babasıdır.

İstanbul Teknik Üniversitesi Maden Fakültesi‘ni bitirdi. İngiltere Leeds Üniversitesi’nde Maden ve Yöneylem Araştırması alanında Yüksek Lisans Eğitimini 1986’da tamamladı. ABD’de Delaware Üniversitesi’nde Ekonomi alanında ikinci yüksek lisansını 1995’de bitirdi.

1987-1989 yılları arasında ETİBANK Genel Müdürlüğü yapmış ve Yöneylem Araştırma Grubu‘nda mühendis olarak çalışmıştır. 1989-2007 yılları arasında Başbakanlık Devlet Planlama Teşkilatı’nda çeşitli görevlerde bulunmuştur. 1989-1990: yıllarında Teşvik ve Uygulama Genel Müdürlüğü, Yatırım ve İhracat Teşviklerinin Değerlendirilmesi ve Teşvik Politikaları alanında Planlama Uzman Yardımcısı, 1990-1993 yıllarında Madencilik Sektörü kapsamında bulunan kamu kuruluşlarının yatırımlarından sorumlu planlama uzmanı, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı Ulusal Proje Koordinatörü görevlerini yürütmüştür. 1993-1995 yılları arasında görevli olarak ABD’de “University of Delaware”de Ekonomi dalında yüksek lisans yapmıştır. 1995-1996 yıllarında İktisadi Sektörler ve Koordinasyon Genel Müdürlüğü, Planlama Uzmanı olarak görev almıştır.  1996-2002 yılları arasında Bölgesel Gelişme ve Yapısal Uyum Genel Müdürlüğü’nde Kalkınmada Öncelikli Yöreler Dairesi Başkanlığı‘nı yapmıştır. 1999-2003 yılları arasında OECD Kırsal Kalkınma Çalışma Grubu Başkan Yardımcılığı‘nı yürüttü, 2002-2007 yılları arasında Müsteşar Yardımcısı olarak görev aldı. 2003-2007 yılları arasında da Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı ve AB Müzakere İzleme ve Yönlendirme Komitesi Üyesi olarak çalışmalarını devam ettirdi.

Sayın Lütfi Elvan2007 Genel Seçimlerinde Karaman Milletvekili seçildi. 2007-2011 yılları arasında Başbakan Recep Tayyip ERDOĞAN’ın danışmanlığı, Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu Eş Başkanlığı, Türkiye Macaristan Dostluk Grubu Başkanlığı ve Güneydoğu Avrupa İşbirliği Süreci Türkiye Temsilciliği görevlerinde bulundu.

2011 Genel Seçimlerinde tekrar Karaman Milletvekili seçildi. 2011-26 Aralık 2013 yılları arasında TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanlığı ve Güneydoğu Avrupa İşbirliği Süreci Türkiye Temsilciliği görevlerini yürüttü

26 Aralık 2013 tarihinde Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı olarak atandı. 7 Mart 2015 tarihinde yasal zorunluluk sebebi ile görevini devretti.

7 Haziran 2015 Genel Seçimlerinde, Antalya Milletvekili seçilen Lütfi Elvan, 1 Kasım 2015 Genel Seçimlerinde de Mersin Milletvekili seçildi.

64. Hükümette Başbakan Yardımcısı olarak kabinedeki görevine devam etmektedir. (Başbakanlık)

Sayın Lütfi Elvan çok iyi derecede İngilizce bilmektedir.

Görevler
  • TBMM ile ilişkiler
  • İnsan hakları ve ilgili kurullar ve insan hakları ile ilgili konularda koordinasyon
  • Reformların ve yatırımların koordinasyonu ve izlenmesi
  • Yatırım ortamının iyileştirilmesi
Bağlı Kurum ve Kuruluşlar
  • Türkiye İnsan Hakları Kurumu
  • Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı Başkanlığı
  • Tanıtma Fonu Kurulu Sekreterliği
Sosyal paylaşımlar ve beğeniler:

Yılmaz

Yardım etmeyi seven biri olarak en iyi bildiğim konulardan biri için kılavuzluk yapmak istedim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Bağlantıda kalmak ister misiniz?

error: İçerik korumalıdır. Konuyla ilgili iletişim kurmak için sağ üstteki İLETİŞİM bağlantısından bize ulaşabilirsiniz.