Anasayfa » Tüm Yazılar » Devlet Adamları » Veysel Eroğlu

Veysel Eroğlu

Sosyal paylaşımlar ve beğeniler:
BİYOGRAFİ (Veysel Eroğlu)T.C. Orman ve Su İşleri Bakanlığı Logo

Veysel Eroğlu, 1948 yılında Afyonkarahisar’ın Şuhut ilçesinde doğmuştur. İlk öğretimini Şuhut Zaferyolu İlkokulu‘nda tamamlamıştır. Şuhut Orta Okulu‘nda 1. ve 2. sınıfı, son sınıfı ise Afyon’da okumuştur. 1966 yılında Afyon Lisesi’nden mezun olmuştur.

Veysel Eroğlu, tatil dönemlerinde babası rahmetli Hacı İbrahim Eroğlu’nun manifatura, tuhafiye ve konfeksiyon dükkanında çalışırdı. Ayrıca tarlalarındaki mahsullerin sulama işleriyle meşgul olurdu. Suya olan sevgisi o tarihlerdeki çocukluk dönemlerinden başlamıştır. Geceleri ise hep okurdu. Şark ve garp klasiklerinin çoğunu okumuştur. Ayrıca mühendislik yanında tarihe de ayrı bir merakı vardı. Bu yüzden Afyon Lisesi‘nde okurken İnşaat Yüksek Mühendisi olduktan sonra tarih bölümünde de okumayı kafasına koymuştu. Nitekim 1971 yılında İTÜ İnşaat Fakültesi‘nden mezun olduktan sonra 1972 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü‘ne kaydolmuştur. Vatani hizmeti esnasında ve sonrasında İstanbul Teknik Üniversitesi‘nde asistanlık yaparken İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü‘nde tahsil görmüş ve ikinci fakülteyi 1978 yılında bitirmiştir. 1971 İTÜ İnşaat Fakültesinden İnşaat Yüksek Mühendisi olarak mezuniyetinden sonra vatani vazifesini yaptığı Erzincan 3. Ordu İnşaat Emlak Başkanlığı‘nda çok sayıda askeri tesise imzasını atmıştır.

Veysel Eroğlu, askerlik hizmetinden sonra akademik hayata atılmış, önce Yıldız Teknik Üniversitesinde bilahare İTÜ İnşaat Fakültesinde akademik hayata devam etmiştir. İTÜ de 1978 yılında Çevre Mühendisliği Bölümünün kuruluşunda vazife almış, 1980 yılında doktorasını tamamladıktan sonra bir yıl süre ile Hollanda’da doktora sonrası çalışmalar yapmıştır. Orada dönem birincisi olmuş, 1982 yılında yurda döndükten sonra ilk kitabı olan Su Tasfiyesi‘ni yazmış, binlerce inşaat ve çevre mühendisinin yetişmesinde emek sarf etmiştir. 1984 yılında Doçent, 1991 yılında ise Profesör unvanını kazanmıştır. Bu esnada kamu kurum ve kuruluşları, sanayi ve belediyelere müşavirlik, proje yapım ve kontrollük hizmetlerinde vazife almıştır. Çevre Teknolojisi Anabilim Dalı Başkanlığı ve Fakülte Yönetim Kurulu üyeliği yapmıştır.

Şubat 2003 tarihinden itibaren DSİ Genel Müdürlüğü‘ne getirilen Veysel Eroğlu, 08 Mayıs 2007 tarihine kadar bu vazifesini başarıyla yürütmüştür. 2003 yılında yapılan çalışmalarla kısa sürede DSİ toparlanmış, 2004 yılında 3,3 milyar YTL’lik tasarruf sağlayarak Kamu Kaynaklarını En Etkin Kullanan Kurum ödülü alınmış ve büyük projelere imza atılmıştır. DSİ 4.5 yıllık zaman zarfında yaklaşık 10 milyar YTL’lik yatırımı bitirerek ülke ekonomisine kazandırmıştır.

Sayın Veysel Eroğlu, 08 Mayıs 2007 tarihinde mensubu olduğu İTÜ İnşaat Fakültesi öğretim üyeliğinden ve DSİ Genel Müdürlüğünden milletvekili seçimlerine katılmak gayesiyle ayrılmıştır. DSİ‘deki 4.5 yıllık hizmet esnasında 366 tesisi Aziz Milletimizin hizmetine sunmuştur. İSKİ‘deki Genel Müdürlüğü esnasında açtığı 600 tesisle birlikte 13 yıllık üst yöneticiliği zarfında toplam 966 tesisi ülkemize kazandırmıştır.

61. Hükümette Çevre ve Orman Bakanı olarak görev alan Sayın Prof. Dr. Veysel EROĞLU12 Haziran 2011 tarihindeki genel seçimlerden hemen sonra 29 Haziran 2011 tarihinde bakanlık adının değiştirilmesiyle, halen 64. Hükümet Orman ve Su İşleri Bakanı olarak görevini sürdürmektedir. Veysel Eroğlu evli ve 4 çocuk babası olup, İngilizce bilmektedir.

Sosyal paylaşımlar ve beğeniler:

Yılmaz

Yardım etmeyi seven biri olarak en iyi bildiğim konulardan biri için kılavuzluk yapmak istedim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Bağlantıda kalmak ister misiniz?

error: İçerik korumalıdır. Konuyla ilgili iletişim kurmak için sağ üstteki İLETİŞİM bağlantısından bize ulaşabilirsiniz.