Anasayfa » Tüm Yazılar » e-Hizmetler » Adalet Bakanlığı » Dava Dosyası Sorgulama

Dava Dosyası Sorgulama

Sosyal paylaşımlar ve beğeniler:

Mahkeme Dava Dosyası Sorgulama hizmeti aracılığı ile yurt içi mahkemelerde adınıza açılmış ve taraf olduğunuz dava dosyalarını listeleyebilir ve detaylarını görüntüleyebilirsiniz. İlgilendiğiniz dava dosyasına ait detaylarını görüntülemek için yanında bulunan “Görüntüle” bağlantısını kullanınız.

Dava Dosyası Sorgulama Nereden Yapılır?

Öncelikle e-devlet şifrenizi almış olmalısınız. Daha sonra buradaki bağlantıyı kullanarak ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz. e-Devlet Kapısı oturumunuz açık değilse öncelikle kimlik doğrulama yöntemlerinden biriyle giriş yapmanız istenecektir. Bu noktada sıkıntı yaşamadığınız takdirde dava dosyası sorgulama yapabilirsiniz.

Dava Dosyası Sorgulama Detay Bilgi

Bu listede görüntülenen bilgiler UYAP sisteminden anlık olarak alınmaktadır ve geçmişte kapanmış dava dosyalarını da içerebilir. Konu ile ilgili taleplerinizi Adalet Bakanlığı’na iletmeniz gerekmektedir.

Adınıza açılmış ya da taraf olduğunuz davalar ve icra takipleri ile ilgili veriler, ilgili yargı ve yardımcı yargı birimleri tarafından girilen verilerce oluşturulmaktadır. Dosyayı kapatma, işlemden kaldırma, taraf kaydının silinmesi vs. işlemler ile ilgili Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı’nca herhangi bir müdahale etme imkanı bulunmamakta olup tüm işlemler ilgili yargı ve icra birimlerince yapılmaktadır.

Tarafı olduğunuz açık ve kapalı dosyaların tamamı bu sayfada görüntülenmektedir. Bu haliyle tüm yargısal işlemler elektronik ortamda gerçekleştirilmekte olduğundan, davalar sonuçlandığında yapılan işlemlerin elektronik ortamdan silinmesi mümkün değildir.

Sonuçlanan ve kesinleşmesi yapılan davanızın ise kapalı hale getirilmesi yine ilgili yargı birimi tarafından yerine getirilebilmektedir. Bu nedenle dosyalarınızın kapalı hale getirilmesi talebini ilgili yargı birimine yapmanız gerekmekte, akabinde kapalı hale gelen dosyanız e-Devlet ve UYAP Vatandaş Portal sayfasında kapalı olarak görülebilecektir.

Görüntülemiş olduğunuz bilgiler ise sadece dosyanın taraflarınca görüntülenebilmekte olup üçüncü bir kişi tarafından görüntülenememektedir. İcra takipleri yönüyle de; borcun icra dairesi yerine alacaklı veya vekiline haricen ödeme yapılmak suretiyle ödenmesi durumunda, icra dairesine bu bildirimin yapılması ile gerekli harçların icra dairesine ödenmesi ve takibin işlemden kaldırılmasının istenmesi gerektiği, bu işlemin yapılarak icra dairesince dosya durumunun kapalı hale getirilmesi halinde eş zamanlı olarak e-Devlet sayfasında da dosya kapalı olarak görüntülenebilecektir.

Sosyal paylaşımlar ve beğeniler:

Yılmaz

Yardım etmeyi seven biri olarak en iyi bildiğim konulardan biri için kılavuzluk yapmak istedim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Bağlantıda kalmak ister misiniz?

error: İçerik korumalıdır. Konuyla ilgili iletişim kurmak için sağ üstteki İLETİŞİM bağlantısından bize ulaşabilirsiniz.